Velký Javor/ “Grosser ARBER“ (1456 m n.m.)

Velký Javor/ “Grosser ARBER“ (1456 m n.m.) je nejvyšší a nejnavštěvovanější horou Bavorského lesa; jeho vrchol tvoří čtyři skály – Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. Je dosažitelný kabinovou lanovkou nebo pěšky a nabízí rozhled do všech světových stran. Pěší túra lesem na vrcholek Velkého Javoru je opravdu zážitek v jakoukoli roční dobu! Určité oblasti jsou od roku 1939 chráněny – např. plovoucí ostrůvky/ „Schwimmende Inseln“ a lekníny v obou ledovcových jezerech (Malé a Velké Javorské jezero/ „Kleiner und Grosser Arbersee“), jakož i kosodřeviny v okolí vrcholu. Jezerní stěna je těžko přístupná, proto je nutno se pohybovat výlučně po značených stezkách.

V zimě: Velký Javor je letoviskem zimních sportů. Lyžaři zde naleznou obrovské možnosti vyžití. Pro sjezd jsou k dispozici nádherné sjezdovky se sítí vleků a kabinová lanovka. Běžkaři si přijdou na své v oblasti „Bretterschachten“, kde jsou pečlivě upravovány značené lyžařské stopy.

V létě: Velké množství značených turistických stezek v překrásném smíšeném lese láká k pěší túře.

Příjezd: Z České republiky je nejblíže hraniční přechod Železná Ruda (silniční, železniční, turistický pro pěší a cyklisty). Odsud možno pěšky či na kole. Autem 50 m za hraničním přechodem odbočit doprava a pokračovat do Brennes. Pak odbočit doleva a pokračovat 1 km k dolni stanici lanovky nebo ješte dále v Velkému Javorskému jezeru.

Výstup:

Na vrchol je možné se dostat kabinkovou lanovkou. Dolní stanice se nachází cca. 1 km od Brennes.

Od Velkého Javorského jezera (1 1/2h) nebo divokou jezerní stěnou Velkého Javorského jezera (2 ½ h).

Z lyžařského centra pro běh na lyžích „Bretterschachten“ přes Mittagsplatzl (jedinečný pohled na jezero).

Z Bodenmaisu přes chráněné území „Rissloch“ (2 ¾ h), kolem vodopádů.

Od Malého Javorského jezera přes mládežnickou ubytovnu „Chamer Hütte“.

Z Bavorské Rudy, přes Velké Javorské jezero (cca. 3 h).

Ten, kdo se chce dostat na vrchol co nejrychleji, může začít výstup z Brennes (1 ½ h).

Pro zdatnější turisty ze Zwieselu (4 h).

 


Mapa